Sklárna Elias Palme

 

V roce 2013 současní čeští majitelé sklárny navštívili dočasně pozastavený chod s vyhaslými pecemi a genius loci je oslovil natolik, že se téměř okamžitě rozhodli její provoz obnovit

a následně i oživit věhlas značky ELIAS PALME.

 

 

 

V roce 1849 se zakladatel značky Elias Palme vrátil z cesty po Evropě a zakoupil právě tuto budovu č.p. 168 v Kamenickém Šenově (Steinschonau), kde započal slavnou éru  výroby světoznámého skla a křišťálových lustrů.

 

Ve spolupráci s nejstarší sklářskou školou v Evropě (SPSŠ v Kamenickém Šenově oslaví letos 160 let od jejího založení) majitelé pracují na rešerších archívů muzeí, starých skladů či soukromých sbírek. Zde dohledávají zbylé střípky původního provozu, skladů a výrobní dokumentace, které byly nepochopitelně zdevastovány po skončení druhé světové války a v následujících dekádách.

 

Z dochovaných dobových produktových katalogů plných dnes již nevídaných designových skvostů budou společnými silami znovuvytvářet zapomenutou krásu dle původních návrhů.

 

Současnou výrobu započali broušenými stolními sadami a nápojovými soupravami, které naplno využívají tradiční techniky ruční výroby a dokonalého brusu.

 

Spolupráce s předními českými sklářskými odborníky, zkušenými technology a špičkovými skláři umožňuje nejenom pracovat původním systémem výroby skla, ale rovněž sledovat ty nejmodernější trendy v oblasti použitých barev či unikátního materiálového složení. V použití některých materiálů je sklárna jediná na světě. 

 

 

Chvilku strpení, galerie se načítá...